Jakie miejsca w okolicy warto odwiedzić

Bardo – miasto cudów
Wieże widokowe
Gdzie zjeść
Szlaki górskie
Stoki narciarskie
Trasy rowerowe
Narciarstwo biegowe
Schroniska górskie
Minieuroland
Tajemnice Riese
Koleją w góry
Dary lasu
Lodospady
Tama Zagórze Śląskie
Sokolec, przyroda
Łąki i pola
„Wioska w Sowich” położona jest u zbiegu szlaków na Wielką Sowę, z tego też miejsca dojdziecie do rozdroża pod Lisimi Skałami, dalej powędrować można przez Przełęcz Jugowską do Wieży widokowej na Kalenicy. W pobliżu „Wioski w Sowich” znajduje się kompleks narciarski, dla miłośników białego szaleństwa to świetna baza wypadowa, stąd jest blisko do Rzeczki, Jugowa czy Przygórza. Kilka razy w roku możemy obserwować rajdy samochodowe lub maratony biegaczy. Bliskość natury da Państwu ukojenie i relaks od codzienności, tu naprawdę można się zresetować. Zimą na narty, wiosną warto zobaczyć jak natura się budzi, latem wędrować i bawić się, a jesienią przyjechać na grzybobranie. Dla chętnych zwiedzania polecamy pobliskie zamki i pałace, sztolnie i kopalnie, muzea i atrakcje dla dzieci. Zachęcamy do skorzystania z pobliskich restauracji i kawiarni. W pobliżu wypożyczalnia rowerów, quadów i nart.

Bardo: Miasto cudów i sekretnej receptury pierników

Malownicze Bardo, jedna z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska, promuje się hasłem „Miasto Cudów” i nie ma w tym grama przesady. Pierwsza wzmianka o grodzie na przełomie Nysy Kłodzkiej pochodzi z XI wieku z kroniki czeskiego dziejopisa Kosmasa. Od XIV wieku (aż do roku 1810) miasto należało do zakonu cystersów i oni mieli największy wpływ na jego rozwój. Ze względu na położenie Bardo nazywane jest wrotami do Ziemi Kłodzkiej, kwitło jako ośrodek handlowy.

Historia Barda nierozerwalnie łączy się z tradycją piernikarską, która sięga XV wieku i łączy się z rozwojem ruchu pielgrzymkowego. Miodowe wypieki były nie tylko przysmakami, ale i formą pamiątki z wyprawy do sanktuarium maryjnego w Bardzie. W pewnym okresie w miasteczko działało aż siedem fabryk pierników.
Jak dojechać do Barda?
Do położonego ok. 75 km od Wrocławia Barda dojedziemy drogą krajową nr 8 na południe w kierunku Kudowy Zdrój. Przejazd zajmie godzinę. Pociąg z dworca Wrocław Główny jedzie do Barda Śląskiego około 80-90 minut.

Wieże widokowe

Wieże widokowe, które warto odwiedzić.

Gdzie zjeść

Restauracja Oberża PRL
150 m
Restauracja Piwnica pod Orłem
200 m
Restauracja Karczma pod Sowa
850 m

Szlaki górskie

Przełęcz Sokola – Wielka Sowa – Kozie Siodło
8,4km długości
Sokolec – Wielka Sowa
6,9km długości
Fioletowy Szlak Srebrna Droga
7,7 km długości
Przełęcz Sokola – Przygodna Kopa – Wielka Sowa
13km długości

Stoki narciarskie

Przełęcz Sokola Ski Lift
750 m
Górnik 3 Ski Lift
950 m
Górnik 1 Ski Lift
950 m

Trasy rowerowe

Przepiękne tereny na rowerowe wycieczki.

Narciarstwo biegowe

.

Schroniska górskie

.

Minieuroland

Park Miniatur Minieuroland to popularna atrakcja turystyczna znajdująca się w Kłodzku. Stworzony z wielką dbałością, kompleks rekreacyjny w szybkim czasie wpisał się w top 10 atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej. Park rozproszony jest na obszarze dwóch hektarów. Usytuowano go na malowniczych obrzeżach miasta Kłodzko. Miejsce oferuje szeroki wachlarz atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Myliłby się ten, kto pomyślałby, że nie jest to atrakcja dla seniorów. Wręcz przeciwnie. Kilometry alejek, bujna roślinność w arboretum oraz niezliczona ilość ławek sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku dla osób starszych.
minieuroland.pl

Tajemnice Riese

Kompleks Riese (z niem. „olbrzym”) to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy, którego pozostałości możemy oglądać w Górach Sowich – mowa m.in. sztolniach i śladach po obiektach Osówka, Włodarz, Walim Reczka, Soboń, Moszna, Jugowice Górne czy Sokolec Gontowa. Najważniejszym znanym obiektem jest z pewnością Zamek Książ w Wałbrzychu. Przeznaczenie kompleksu Riese do dziś owiane jest tajemnicą. Zwiedzanie kompleksu Riese z przewodnikiem możliwe jest m.in. w obiektach Walim Rzeczka, Włodarz i Osówka.
źródło

Koleją w góry

Ludwikowice Kłodzkie – posterunek odgałęźny i ładownia w Ludwikowicach Kłodzkich. Posterunek położony jest w północnej części miejscowości Ludwikowice, przy drodze do Jugowa, nieopodal osady Miłków. Budynek dawnego dworca znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki.
Kolej dotarła do Ludwikowic Kłodzkich wraz z uruchomieniem linii kolejowej Kłodzko-Wałbrzych w 1880r. Budując linię, nad rozległą, głęboką na ponad 30 metrów doliną bezimiennego potoku i drogą z Ludwikowic do Jugowa, w kilometrze 29,100 nowej linii, na łuku o promieniu 450 metrów wzniesiono mierzący 164,7 m wiadukt kolejowy.
źródło

Dary lasu

.

Lodospady

.

Tama Zagórze Śląskie

Historia Jeziora Bystrzyckiego sięga początku XX wieku. Wtedy to powstał plan wybudowania na rzece Bystrzycy zapory wodnej. Dolinę Przełomu Bystrzycy wybrano nieprzypadkowo. Otaczające ją wzniesienia pozwoliły na zamknięcie ujścia rzeki zaporą. Budowę rozpoczęto w 1911 roku i trwała ona trzy lata. Uruchomiona została w 1914 roku. Kamienna konstrukcja ma 44 metry wysokości. Głębokość jeziora to około 30 metrów.
źródło

Sokolec, przyroda, zwierzęta

.

Łąki i pola

.

Najważniejsze informacje

Co znajduje się w pobliżu
Muzeum Sztolni Walimskich
4,3 km
Park Miejski
11 km
Park Miejski
12 km
Park Miejski
16 km
Rusinowa
16 km
Park Miejski im. J. III Sobieskiego
18 km
Restauracje i kawiarnie
Restauracja Oberża PRL
150 m
Restauracja Piwnica pod Orłem
200 m
Restauracja Karczma pod Sowa
850 m
Wyciągi narciarskie
Przełęcz Sokola Ski Lift
750 m
Górnik 3 Ski Lift
950 m
Górnik 1 Ski Lift
950 m
Przyroda
Szczyt górski Šerlich
37 km
Transport publiczny
Pociąg Świerki Dolne
3,8 km
Pociąg Ludwikowice Kłodzkie
3,9 km
Lotnisko
Lotnisko Wrocław
57 km
Lotnisko Pardubice
87 km

REZERWACJA BEZPOŚREDNIAZnajdziesz nas również na portalach turystycznych